Kronika KOD Toruń

Fotokronika toruńskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji powoli staje się faktem. Część regionów wybrało już swoje władze, reszta dokona tego niebawem. Kończy się więc okres gdy Nasz Ruch był jedynie pospolitym ruszeniem obywateli w obronie demokracji wyznaczonej Konstytucją III Rzeczpospolitej. Przez ten miniony czas udowodniliśmy, że mimo dzielących nas różnic potrafimy zjednoczyć się w obronie wspólnych wartości.

Toruński Komitet Obrony Demokracji zaprasza dziś Was do sentymentalnej podróży po minionych miesiącach wspólnej pracy obfitującej w, bezapelacyjnie, największe wydarzenia od Jesieni Narodów 1989 roku. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inne grupy lokalne naszego regionu i zaprezentują na łamach serwisu również i swoje dokonania. Zapraszamy.

Manifestacje ogólnopolskie.

Komitet Obrony Demkracji został zawiązany w sprzeciwie wobec łamania przez Rząd, Prezydenta i parlamentarną większośc ładu konstytucyjnego, stąd główny impet działań skierowany był na ogólnonarodowe wyrażanie swojego niezadowolenia. Marsze, pikiety, wyrażanie poparcia odbywało się więc także w Warszawie.


4 czerwca 2016 roku - Warszawa Marsz "Wszyscy dla Wolności"

7 maja 2016 roku - Warszawa Manifestacja "Jesteśmy i będziemy w Europie"

27 lutego 2016 roku - Warszawa Marsz "My Naród!"

19 grudnia 2015 roku - Warszawa Manifestacja "W obronie Demokracji"

Od tego wydarzenia tak naprawdę rozpoczął się Kujawsko-Pomorski Komitet Obrony Demokracji. Były oczywiście wcześniejsze spotkania, jednak dopiero ten - pierwszy zorganizowany wyjazd nakręcił machinę w regionie.

Toruńskie PIKOD’y

Punkty Informacyjne Komitetu Obrony Demokracji zwane w skrócie PIKOD'ami mają historię równie długą jak swoją pełną nazwę. Początkowo informowaliśmy mieszkańców o sytuacji w jakiej znalazła sie Polska po zamachu na Trybunał Konstytucyjny, rozdawaliśmy też egzemplarze Konstytucji. Z czasem ich rola uległa zmianie. Niejako przy okazji zaczęliśmy włączać inne działania. Happeningi, zbiórki podpisów pod inicjatywami obywatelskimi to tylko przykłady tej różnorodnej funkcji naszych "namiotów". Z czasem ustawialiśmy się także w ościennych miastach, w których nie było struktury i działaczy KOD. Jak to wyglądało? - zobaczcie poniżej.


28 sierpnia 2016 roku - PIKOD w Toruniu


Ten PIKOD w Toruniu był wyjątkowy. Pod wspólnym dachem namiotu spotkali się przedstawiciele prawie wszystkich grup lokalnych z regionu kujawsko pomorskiego. Razem z przyjaciółmi z Włocławka, Bydgoszczy, Świecia, Chełmna i Torunia wspólnie wprowadzaliśmy ideę – „KOD łączy nie dzieli”

7 sierpnia 2016 roku Osiek nad Notecią - współorganizowany z grupą z Bydgoszczy

Kłamie ten, kto twierdzi, że Bydgoszcz z Toruniem nigdy się nie porozumie. W Osieku nad Wisłą drużyny z Torunia i Bydgoszczy wspólnie zorganizowały Punkt Informacyjny dla jego mieszkańców. Choć od wydarzeń, które zainicjowały KOD minęło już wiele czasu, główną rolą działaczy naszego ruchu jest informowanie i edukowanie społeczeństwa.


6 sierpnia 2016 roku - Inowrocław


27 lipca 2016 roku - Koronowo Jarmark Cysterski


Drużyna bydgosko-toruńska pojawiła się także na Jarmarku Cysterskim w Koronowie. Co tam robiliśmy? Jak zwykle informowaliśmy i edukowaliśmy. Najmłodsi mieli atrakcje w postaci rozdawanych balonów i przestrzeni kreatywnej, w której mogli dołączyć swoje namalowane wagoniki do pociągu "do Demokracji".