kod kp 3

Publicystyka

Krajobraz po bitwie

Autor: Janusz Strześniewski

Krajobraz po bitwie

 

Uf, wiele tygodni trudnej kampanii wyborczej w całej Europie i nareszcie mamy nowy Europarlament.  Jak to zwykle bywa, niektórym spadł kamień z serca a innym wręcz przeciwnie. Zdecydowanie wygrały partie chcące budować dobrą przyszłość zjednoczonej Europy.

 

 

 

Dwie trzecie europarlamentarzystów to politycy prawdziwie demokratyczni, liberalni, szanujący prawo, wartości europejskie i środowisko. Chcący kontynuować budowę wielkiej wartość, jaką jest wspólna, zjednoczona Europa. Wśród zwycięzców szczególny sukces odniosły ugrupowania zielonych i liberałów. Dla niektórych dużo lepszy wynik zielonych niż cztery lata temu, to spore zaskoczenie. Dla mnie to potwierdzenie zwiększającej się wrażliwości Europejczyków na problemy środowiska naturalnego, nierówności społecznych i praw człowieka.  Obecność zielonych w koalicji gwarantuje położenie większego niż dotychczas nacisku na zrównoważony rozwój, zachowanie równości społecznej i świeckość stanowionego w Europie prawa. Natomiast liberałowie gwarantują przewagę zainteresowania sprawami gospodarczymi nad ideologicznymi.

Będą również reprezentowane w Europarlamencie partie eurosceptyczne, nacjonalistyczne i takie, którym marzy się dyktatura. Na szczęście partie te nie odniosły upragnionego przez siebie sukcesu. Chęć osłabienia więzi europejskich i sprowadzenia wspólnoty do roli luźnego stowarzyszenia o charakterze wyłącznie gospodarczym, nie znalazła uznania w oczach zdecydowanej większości Europejczyków. Mimo ofensywy sił nacjonalistycznych i populistycznych, obywatele Europy wykazali się mądrością i odpowiedzialnością za naszą wspólną przyszłość. Jak na tym tle wygląda Polska?

Niestety, tu powody do zadowolenia są mniejsze. Partia antyeuropejska, jaką jest PIS, zdecydowanie wygrała. Koalicja Europejska uzyskała przyzwoity wynik ale nawet razem z Wiosną ma mniej europosłów niż PIS. Przekładając to na Polski Sejm, po nadchodzących jesienią wyborach PIS utrzymałby a nawet zwiększył samodzielną większość. Zwycięzcy, czyli PIS-owi jak to zwycięzcy, należy pogratulować. Pogratulować skutecznego zawłaszczenia i upartyjnienie mediów publicznych czyli okłamywania ludzi za ich własne pieniądze. Trzeba także pogratulować umiejętnego kupowania głosów obywateli za pieniądze wyciągnięte z ich własnych kieszeni. Oczywiście wielkim sukcesem PIS-u jest obrona kościoła katolickiego przed ręką podniesioną na księży pedofilów. Takich sukcesów jest znacznie więcej. Niestety, nasi rodacy nie dostrzegają tych patologii, tylko bezrefleksyjnie kupują hasła o wstawaniu z kolan, budowie wielkiej Polski i obronie jej przed obcymi.

Minione wybory, oprócz wymiaru europejskiego, mają także bardzo ważny aspekt krajowy. Dostarczyły ogromnego materiału do analiz dotyczących naszego społeczeństwa. Takie fenomeny jak wynik pani Szydło, reakcja na film braci Sekielskich czy podział Polski na dwie części wymagają osobnego zainteresowania i opisania. Teraz trzeba ochłonąć, odchorować i zacząć myśleć, co zrobić, żeby jesienią wynik był lepszy. A jest o czym myśleć.

A gdyby już wszystko poszło bardzo źle to pamiętajmy, że na szczęście jesteśmy Europejczykami czyli w każdej chwili możemy skorzystać z Europejskich praw i wartości. Możemy wybrać sobie do życia inne miejsce, w którym prawo znaczy prawo a sprawiedliwość sprawiedliwość. W którym ludzie są uśmiechnięci, zadowoleni, wolni i myślący. W którym patriotyzm oznacza uczciwość, pracowitość i nie przechodzenie przez ulicę na czerwonym świetle.

Ale to ostateczność. Na razie ze wszystkich sił próbujmy dogadać się ze sobą w taki sposób, żeby wszyscy w Polsce czuli się tak dobrze, jak we własnym domu. I nie liczmy na to, że ktoś inny zrobił to za nas. Bo jak mówi stare powiedzenie,  jak umiesz liczyć, to licz na siebie. A wynik na znaczenie nie tylko dla nas ale także dla wielu przyszłych pokoleń. Wyciągnijmy wnioski z okresu poprzedzającego zabory i II Wojnę Światową. Niechby wreszcie przestało być prawdziwe przysłowie, że Polak przed i po szkodzie głupi.

Janusz Strześniewski

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info