Publicystyka

Jestem przeciw!

Ryszard Musielak, 10 sierpnia 2018

Bijatyki i przepychanki z policją pod Sejmem.
Wulgaryzmy wypisywane na transparentach, w miejscach publicznych i wykrzykiwane na manifestacjach.Próby łamania prawa, radykalizacji zachowań na demonstracjach, także w Toruniu.
Demonstracje pod komendami policji i negatywny stosunek do służb mundurowych.

To przykłady zachowań części osób protestujących z ostatniego czasu, zwłaszcza w manifestacjach organizowanych wspólnie z innymi. Walczymy wszyscy o to by Polska była Państwem Prawa, byśmy pozostali w gronie cywilizowanych państw europejskich. Dotychczasową tradycją Komitetu Obrony Demokracji był umiar, kultura, czasem humor i dystans, merytoryczne podejście do protestów.
Nikomu nie można odebrać prawa do wyboru własnych środków ekspresji i protestu. Każdy członek KOD ma prawo iść na dowolną zadymę, nawet na „ustawkę kiboli”. Ale nie ma żadnego powodu by nawet w imię jedności opozycji, KOD pozbywał się swej tożsamości i brał udział w działaniach niezgodnych z duchem i tradycją naszej organizacji.
A dlaczego jestem przekonany, że nie należy tradycji KOD porzucać?
Po pierwsze walczyć o praworządność, a samemu łamać prawo to po prostu czyni nas niewiarygodnymi.
Po drugie jest to niekulturalne, a kultura jest i powinna pozostać tym czym m.in. różnimy się od obecnej władzy i jej zwolenników. Przyjęcie ich „poetyki” to po prostu przyznanie się do ideowej porażki na tym polu. Nie mówiąc już o tym, że daje im znakomite argumenty propagandowe „oni są tacy sami jak my...tylko, że mniej skuteczni”.
Po trzecie wreszcie i to moim zdaniem jest najważniejsze: demonstracje nie powinny służyć jedynie odreagowaniu emocji, a mieć na celu zmianę sytuacji w Polsce. A więc przekonywać otoczenia do naszych racji, zdobywać zwolenników i sojuszników głównie spośród ludzi tzw. środka. Przedstawiania argumentów, przyciągania swoją atrakcyjnością, pomysłowością i kulturą właśnie.

Nie mogę mówić w czyimkolwiek imieniu. Mówię więc w imieniu własnym : jestem przeciw opisanym na początku zachowaniom, odcinam się od nich i nie będę brał udziału w działaniach, przy których one się zdarzają. I zwracam się do władz mojej organizacji o odcinanie się od takich zachowań i o to by nie brały w nich udziału. To nam tylko szkodzi: zmniejsza skuteczność i pozbawia tożsamości.
                                                                             Ryszard Musielak

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Sobieskiego 35
87-100 Toruń
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 793 491 647 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info