Publicystyka

Wczoraj pożegnaliśmy Korę

Roman Spandowski, 9 sierpnia 2018

Wczoraj pożegnaliśmy Korę. Każdy wyraz i forma gramatyczna w tej konstatacji ma swoją wagę. MY, ŻEGNAĆ, a nade wszystko KORA – ucieleśniony charyzmat, wręcz idolka, więcej niż towarzyszka naszych zmagań o wolność, mimo że sama nie pchała się na sztandar, bo była ponad doraźną politykę. Ale nie była rozkosznie celebrycka, od tej funkcji opędzała się najmocniej. Czynić ze swego życia tło swojej sztuki, ze swojej sztuki namiętny wykład swojego poglądu na świat, ze swojego światopoglądu przesłanie dla zwykłych Polek, ale i Polaków – to był jej cel. Nie było dotąd takich artystów sztuki popularnej – gdzie najwyższy artyzm wykonania szedł w konkury z najabsolutniej humanistyczną misją, która absolutnie nienatrętnie sączyła się do wszystkich – niezależnie od płci i wieku. Taką KORĘ POŻEGNALIŚMY w absolutnym smutku, że nic jej nam nie zastąpi. Są naprawdę ludzie niezastąpieni.

Czytaj dalej

Konstytucja! Toruń i Grudziądz

Iwo Bohr 6.08.2018r

                                    Konstytucja Ośle!

W niedzielne słoneczne przedpołudnie toruńskie atrakcje turystyczne oblekły się w nowe „wdzianka”. Były to figurki Piernikarki, Gęślarki, pies Filuś na terenie zespołu Staromiejskiego oraz postaci Kargula i Pawlaka przed kinem. Efekt przybrania można zobaczyć na zdjęciach.

Czytaj dalej

Zmarła Kora Jackowska

Kora Jackowska nie żyje. Wybitna artystka miała 67 lat

W ostatnich latach angażowała się społecznie i politycznie. W ubiegłym roku w wywiadzie dla „Newsweeka” mocno krytykowała rządy Zjednoczonej Prawicy. Władza rozwala mój kraj. Partia zawłaszcza państwo. To niszczenie mojego szczęścia na finiszu życia. Tego wszystkiego, w co wierzyłam i na co pracowałam - mówiła Kora o rządach Prawa i Sprawiedliwości. Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nazwała "wielkim narodowym psujem". - Mówimy, że jest inteligentny, czyta książki. No może i czyta, ale inteligentny człowiek nie niszczy dobra i piękna. Nie hołduje brzydocie - stwierdziła Kora.

Inf. za "Gazeta Wyborcza"

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Sobieskiego 35
87-100 Toruń
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 793 491 647 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info