kod kp 3

Co robić?

JAK PRZYBLIŻYĆ KONIEC „DOBREJ ZMIANY”?

Autor: Makary Wiskirski

PLAN DLA OBYWATELA W 13 PUNKTACH

 1. Nie zwracam uwagi na sondaże wyborcze. Wprowadzają chaos i dezorientację, często nie odzwierciedlają rzeczywistości. Metodologia bywa wątpliwa.
 2. Pamiętam, że do wyborów są jeszcze dwa lata. Wiem, że w tym czasie może zdarzyć się wszystko.
 3. I jestem przekonany, że zdarzy się wiele rzeczy, o których teraz nie śnię.
 4. Wierzę, że opór ma sens. Tak jak miało sens trwanie opozycji w latach 1981-1989.
 5. Nie tracę czasu na jałowe informacje w mediach. Po co ogłupiać się TVP czy 158-ym wywiadem Olejnik z Czarneckim, tweetami Lisa, atlasem kotów Kaczyńskiego czy memami o burmistrz Brzeszczy.
 6. Skończyłem politykować na Facebooku. Każda godzina tam spędzona jest godziną straconą dla mojego życia i dla Polski. Wolności nie odzyskam siedząc w fotelu.
 7. Pamiętam, że tylko real i konkret ma szanse zmienić losy Kraju. Uczestniczę lub organizuję zebrania grup towarzyskich, spotkania edukacyjne, akcje informacyjne, wydarzenia protestacyjne; poświęcam czas na lekturę dobrych książek i wybranej prasy, inicjowanie lokalnych kampanii społecznych tworząc społeczeństwo obywatelskie. Spotykam się z ludźmi w realu, w domach, ośrodkach kultury, świetlicach szkolnych, klubach sportowych.
 8. W dyskusjach nie nadużywam „dużych” słów: demokracja, konstytucja, trójpodział władzy, wolne sądy i wybory, autokracja, tyran – one nie przekładają się na język i interesy zwykłych ludzi. Mówię o konkretach, o sprawie, którą wytoczy mi szwagier lokalnego szefa PiS, w której oskarży mnie pisowski prokurator, osądzi sędzia działający pod nadzorem PiS a „bronił” mnie będzie adwokat dyscyplinowany przez pisowskiego nadzorcę adwokatury.
 9. Nie pozwalam na niuansowanie win. Tylko PiS łamie z premedytacją Konstytucję. Inni po ludzku błądzą.
 10. Wspieram finansowo i podpisuję listy protestacyjne w każdej wartej tego sprawie.
 11. Szukam sprzymierzeńców tam, gdzie ich dotąd nie szukałem. Sąsiad z 500+, obojętny dla polityki kolega, dziwnie patrząca na mój KODowski znaczek sklepowa a nawet wujek-pisior czy podgolony bratanek – to nie idioci, wrogowie czy faszyści. Poświęcam im swój czas. Rozmawiam z nimi, tłumaczę. Część przekonuję. Jest mi tym łatwiej, że ich też wkurza pisowskie kolesiostwo, pazerność, „kościelność”, niespełniane obietnice i wiele innych.
 12. Dbam o wszystkich ludzi dobrej woli. Pozostaję w przyjaźni i wspieram wszystkie „siostry i braci w oporze” – organizacje opozycyjne.
 13. Wspieram ale i wymagam od polityków. Nie mówię, że wszyscy są do kitu a na wybory nie pójdę. Strzeliłbym sobie w stopę.

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info