kod kp 3

Co robić?

Pora na podsumowanie

Początek roku, druga rocznica powstania  KOD i jednocześnie likwidacja przez PiS konstytucyjnego trójpodziału władz, czyli likwidacja Demokratycznego Państwa Prawa to właściwy moment na refleksję.

Nie czas na pesymizm czy nerwowe gesty rozpaczy, jakieś nieskoordynowane  protesty itp. Przede wszystkim trzeba usiąść i pomyśleć  nad strategią i taktyką działań Komitetu Obrony Demokracji na przyszłość. Powinniśmy zrobić burzę mózgów i poszukać pomysłów niestandardowych, porozmawiać z fachowcami z różnych dziedzin, z ludźmi z innych środowisk. W Grupach Lokalnych, w Regionie i w Kraju.

 

Dotychczas organizowaliśmy demonstracje w obronie Trybunału, praworządności, trójpodziału władz, a więc niezależności sądów. Organizowaliśmy  spotkania z ważnymi ludźmi. Stworzyliśmy strukturę organizacyjną KOD. Propagowaliśmy obronę  demokracji i konieczność oporu społecznego. Mimo sporych perturbacji – kryzysem związanym z pierwszym liderem KOD, brakiem doświadczenia liderów i działaczy, brakiem środków osiągnęliśmy ogromny sukces.

To społeczny opór powstrzymywał demontaż Państwa i zwolnił tempo niszczenia Polski, spowodował, że PiS nie może robić co chce, musi liczyć się reakcją społeczną.

Uratowaliśmy obraz Polski za granicą. Wizerunek naszego społeczeństwa, które było liderem przemian w Europie na przełomie lat 88-91 nie został zrujnowany. Uświadomiliśmy światu, że rząd PiS to nie cała Polska

Nasz opór zaalarmował europejską opinię publiczną, Unię Europejską, że w środku Europy niszczy się podstawowe standardy liberalnej demokracji, Państwa Prawa. Gdy Orban dokonywał  zamachu na demokrację na Węgrzech takiej reakcji Europy jak dziś nie było.
Daliśmy społeczeństwu przykład, pokazaliśmy metody oporu. Handlowcy, którzy obronili się przed zdemolowaniem małego handlu , kobiety, które obroniły zakusy na istniejące, kompromisowe prawo do aborcji, mieszkańcy aglomeracji warszawskiej którzy obronili się przed próbą ograniczenia przez rząd PiS ich samorządności, obrońcy Puszczy Białowieskiej i wiele innych środowisk korzystało z naszej inspiracji. Daliśmy im przykład i natchnęliśmy innych odwagą. Nie chodzi o zawłaszczaniu ich wspaniałych sukcesów, ale jedynie o nie lekceważenie naszego w nich udziału.

I wreszcie last  but not  least  stworzyliśmy stabilną organizację, która ma szansę być jednym z najważniejszych bastionów społeczeństwa obywatelskiego, stanowić stały element obrony demokracji, być bezpiecznikiem, który będzie przeszkadzał w łamaniu prawa, w nadużywaniu władzy, w nieprzestrzeganiu praw obywatelskich dzisiejszej władzy – a po zmianie na następną, która to zmiana miejmy nadzieję wkrótce nastąpi – także ją pilnowała w razie, gdyby miała pomysł korzystać ze zdemolowania kontrolnych instytucji demokratycznych. Musimy się jeszcze nauczyć robić to we współpracy z  innymi organizacjami pozarządowymi , nie mniej ważnymi, a mającymi  zbieżne z naszymi cele.

Co przed nami?

Sądzę, że dziś jest czas na określeniu naszych priorytetów, ale i celu głównego.
Może to być długotrwały i żmudny proces budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Możemy na pierwszym miejscu postawić sobie za cel odsunięcie PiS od władzy metodami politycznymi, a więc wraz z opozycyjnymi partiami. Już w 2019 czy w perspektywie 2023r?

A może priorytetem powinno być naciskanie na Europę, by wymusiła cofnięcie działań rządu wykluczających Polskę z  grona europejskich państw demokratycznych.

Czy może skupić winniśmy się przede wszystkim na stworzenie alternatywnego do PiSowskiego programu dla społeczeństwa, skoro partie tego nie robią.

Czy głównym naszym priorytetem ma być stały uparty opór, a jeśli tak to musimy od nowa jego formy zdefiniować .

            Pewnie  musimy po trochu robić to wszystko, ale bez wyraźnego usystematyzowania sobie ważności poszczególnych dróg, będziemy gubić się w sprzecznych decyzjach, spierać na każdym etapie co ważniejsze  i rozpraszać nie takie znów wielkie siły i środki. Bez spójnej koncepcji działania za rok czy dwa nie będziemy mogli – tak jak możemy to zrobić dziś  – z dumą i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku podsumować nasze osiągnięcia.

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info