kod kp 3

KOD Toruń

Protest 18.07 Toruń

Makary Wiskirski 18.07
              Kolejne manifestacje pod toruńskimi sądami
                                 odbyły się 19 i 20 lipca.

                                          Sejm jest nasz. Polityka precz od polskich sądów

W  środę 18 lipca toruński Komitet Obrony Demokracji, we współpracy z Obywatelskim Toruniem, Toruńskimi Dziewuchami, Manifą Toruńską i Obywatelami RP, przeprowadził manifestację pod hasłem „Sejm jest nasz. Polityka precz od polskich sądów”. Protest tradycyjnie odbył się na ul. Piekary, przed budynkami toruńskich sądów.

.
Manifestujący podkreślali, że trwająca obecnie sesja Sejmu może przynieść koniec trójpodziału władzy w Polsce. Rządzący PiS będzie miał własnych sędziów, własne sądy i własny Sąd Najwyższy do politycznej dyspozycji Kaczyńskiego. Przejęty Sąd Najwyższy oznaczać będzie również możliwość fałszowania wyborów.
Zebrani wysłuchali szereg motywujących wystąpień i utworów muzycznych. Nową i docenioną przez zgromadzonych wartością manifestacji była jej współorganizacja przez stowarzyszenia i ruchy działające do tej pory oddzielnie. Uczyliśmy się wzajemnie różnych estetyk protestowania i metod działania. Kilkoro uczestników, w tym jedna szczególnie aktywna uczestniczka, nawoływało do porzucenia „gadania” na rzecz „działania” ale zabrakło propozycji bardziej konkretnych a organizatorzy zapewniają, że nie znają najbliższego miejsca składowania większych ilości broni, więc zbrojny marsz na Warszawę chwilowo nie wchodzi w rachubę (uwaga dla organów ścigania – to jest ironia).
Zgromadzenie zakończyło się złożeniem podziękowań dla dbającej o porządek policji oraz odśpiewaniem czterech zwrotek Hymnu Polski. Część manifestantów przeszła w marszu do Rynku Nowomiejskiego i z powrotem pod pomnik Kopernika.
Już jutro, w czwartek, kolejna manifestacja na Piekarach. Niech będzie nas jak najwięcej!
Ps. Udział wzięło około 250 osób.
Tekst Makary Wiskirski Zdjęcia Jacek Kraśnicki

 
Link do zdjęć https://photos.app.goo.gl/jenCTRqTjNvgcMcg7

 

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info