KOD Toruń Powiat Ziemski

Portret socjologiczny polskiego wyborcy

autor: Ryszard Musielak

We wtorkowe popołudnie 27 czerwca prawie 30 członków Komitetu Obrony Demokracji głównie z Grupy Lokalnej Powiat Toruński Ziemski, ale także zaproszeni Goście z Grupy Toruń spotkało się przy kawie i lodach na wykładzie pod tytułem „Portret socjologiczny polskiego wyborcy, czyli polscy wyborcy w działaniu”wygłoszonym przez panią dr Marię Wincławską z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Wykład zorganizowała Grupa Lokalna Powiat Toruński Ziemski.

 W arcyciekawym wykładzie nasza prelegentka zajęła się tematami: Kto bierze udział w wyborach, a kto nie? Jacy wyborcy popierają poszczególne ugrupowania – pod kątem wieku,wykształcenia,miejsca zamieszkania, sytuacji materialnej itd.? Czy preferencje wyborcze są stałe czy zmienne? A przede wszystkim przeanalizowała motywy zachowań wyborczych Polaków. Szczególnie zwróciła uwagę na motywy zmian preferencji wyborczych np. byłych wyborców Platformy. Omówiła motywacje decyzji młodych wyborców oraz tych którzy poprzednio nie głosowali. To znakomite wskazówki kierunków i sposobów działania nie tylko dla partii politycznych, ale także dla nas, bo podpowiada grupy docelowe, na które KOD powinien swoją aktywność kierować.

 

Po spotkaniu wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja, dotycząca spraw poruszonych w wykładzie, ale też nieco wykraczających poza jego zakres : na temat zagrożenia przez ugrupowania faszyzujące, możliwości wykorzystania problemu uchodźców w najbliższych wyborach, stylu uprawiania polityki przez PiS i jego wpływ na decyzje wyborcze, nadziei na pojawienie się nowych sił w polityce polskiej w stylu Macron we Francji.

Mnie osobiście szczególnie zaskoczył wynikający z badań socjologicznych fakt bardzo małego wpływu wyborczych obietnic socjalnych typu 500+ (1% decyzji) czy obniżenie wieku emerytalnego (3% ) na decyzje wyborców PiS. Drugą niespodzianką był dla mnie fakt, że sytuacja ekonomiczna wyborców miała bardzo mały związek z ich decyzjami wyborczymi. Swoje warunki materialne określa jako złe 13% wyborców PiS i „Kukiz”, a 8% wyborców PO i Nowoczesnej. Nie są to tak duże różnice jak mogłoby się intuicyjnie wydawać.

 A jako ważne przesłanie, także dla nas przyjąłbym jedną z odpowiedzi na pytanie ankietowe: 

– Dlaczego nie głosujesz?
– Bo mnie nikt o to nie poprosił !
Poza stwierdzeniem niewątpliwego infantylizmu takiej postawy wniosek jest prosty – chcesz uzyskać określone zachowanie? Zwróć się o to bezpośrednio, osobiście i indywidualnie do adresata.

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info