kod kp 3

Wydarzenia

WYBORY - bojkot albo udział...

Autor: Artur Osiński
Fota10 maja zbliża się nieuchronnie i wraz z nim zbliża się moment podejmowania ważnych decyzji.

Po stronie opozycji mamy teraz dwie narracje. Pomijam rozgrywki Gowina jako zasłonę dymną
i próbę budowania sobie alibi na czas, gdy nadejdzie dla Zjednoczonej Prawicy czas rozliczeń.
A więc mamy dwie narracje: bojkot wyborów albo udział w nich bez względu na to, jak zostaną przeprowadzone.

 

 

 

Bojkot jest jak najbardziej uzasadniony i zgodny z naszymi wartościami. Wybory nie będą spełniały wymogów zapisanych w Konstytucji. To już tyle razy zostało rozłożone na części pierwsze, że nie będę nikogo dręczył pisaniem wszystkiego jeszcze raz.

Ale też i ci, którzy mówią o wzięciu udziału w wyborach mają rację. Przecież Kaczynski już od pięciu lat pokazuje nam, że nie interesuje go opinia publiczna i o ile protest nie jest tak masowy jak Strajk Kobiet, to głosy oburzonych po prostu zignoruje, a na jakieś drastyczne i zdecydowane reakcje Unii nie możemy liczyć. Będą wezwania, odezwy, słowa potępienia, ale nikt nas z Unii nie wyrzuci, a z prezydentem nawet z lichym mandatem, prędzej czy później powodowani pragmatyzmem inni przywódcy w końcu zaczną rozmiawiac. Tak jak rozmawiają z Lukaszenka czy Orbanem. Rzadko I nieufnie.

Tak więc widzę racje i tej strony, która nawołuje do bojkotu, i tej, która nawołuje do udziału w wyborach. Jeszcze raz podkreślę – obie strony mają solidne i prawdziwe argumenty.

Myślę jednak, że zapominamy o najważniejszym.

Pandemia rewiduje nasze poglądy na ekonomię, na miejsce Państwa w życiu społeczeństwa, na wiele innych codziennych spraw, które uważaliśmy za dane nam na zawsze i niezmienne. To weryfikuje teraz wirus.

Jedna wartość przed, w czasie i po pandemii pozostaje niezmienna. Życie.

Życie nasze i naszych bliskich. Życie sąsiadów z naszej ulicy, życie sprzedawczyń, kierowców, listonoszy, ratownikow… Życie rodaków. Tych w mundurach i tych nieumundurowanych. To powinna być dla nas wartość najwyższa. Kaczynskiemu i jego pomagierom łatwo jest szafować życiem i zdrowiem innych. My powinniśmy mieć w sobie więcej pokory. Powinniśmy być przyzwoici.

Wiem, że niepewność jest niewygodna. Że wszyscy chcielibyśmy mieć już teraz jasne odpowiedzi co stanie się za tydzień, dwa, za miesiąc. W czasie pandemii nikt Wam takiej odpowiedzi nie da. A jeśli mówi, że da, to kłamie. Możemy tylko przewidywać.

Dlatego nie spieszyłbym się z żadnymi deklaracjami. Ja osobiście będę robił wszystko tak, jakbym miał w tych wyborach wziąć udział. Ale ostateczną decyzję o uczestniczeniu w nich będę mógł podjąć tylko jeśli będę miał pewność, że nikomu tym nie zaszkodzę. Że nikogo nie narażę na zakażenie: ani swojej rodziny ani tych, którzy uczestniczą w obsłudze wyborów.

Życie jest najważniejsze – cała reszta to didaskalia…

Apel do członków i sympatyków KOD kujawsko-pomorskie.

Rafał 1Po decyzji pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej.
Jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, jest rekomendacja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Czytaj więcej

TROCHĘ HUMORU NA TE TRUDNE CZASY -Ciąg dalszy

Kabaret pod złamanym paragrafem... 
Dawka humoru od mecenasa Jacka Krężelewskiego.

 Spowiedź  - odc.2

 

Czy mamy sumienie.

 

To co najważniejsze.

 
Orędzie.

Czytaj więcej

Konstytucja 3 Maja


W tym roku ze względu na panujące zagrożenie zarażeniem COVID-19,  
KOD region kujawsko-pomorski
nie organizował obchodów święta Konstytucji 3 Maja

Ale od lat zawsze byliśmy na ulicy. 
Narodowe Święto Trzeciego Maja, zwane potocznie Świętem Konstytucji 3-go Maja, 
to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji  z 1791 roku. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990.

Krótkie przypomnienie naszych działań…

 

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info