kod kp 3

Wydarzenia

OSTATNI KWARTAŁ W KOD – BYDGOSZCZ

BydgoszczTekst: Małgorzata Maniszewska

Ponieważ od dawna na tej stronie nie było żadnych informacji o działaniach Grupy Lokalnej z Bydgoszczy, w nowym roku przekazuję krótką notę o naszych akcjach w ostatnim kwartale.

 

 

Przed wyborami do Parlamentu prowadziliśmy działania profrekwencyjne w samym mieście i na terenie powiatu
z użyciem lawet, na których umieszczone były hasła związane z udziałem w wyborach. Rozdawaliśmy ulotki
i rozmawialiśmy z mieszkańcami m. in. podczas dożynek w Sucharach, w Szubinie, Kcyni, Nakle, Mroczy, Tucholi, Gostycynie, Koronowie. Na zakończenie tych akcji 10 października zagraliśmy dla demokracji pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Wraz z innymi bydgoskimi ruchami obywatelskimi z flagami, hasłami, plakatami, banerami
i instrumentami przemaszerowaliśmy ulicami Trybunalską, Pod Blankami, Jana Kazimierza, Długą, Podwale, Mostową i Gdańska do Placu Wolności, gdzie powtórnie apelowaliśmy o liczny udział w wyborach do Parlamentu.

Wielu przedstawicieli bydgoskiej Grupy Lokalnej wzięło udział – jako członkowie komisji wyborczych i jako obserwatorzy – w wyborach do Parlamentu.

Wcześniej, bo 11 października przedstawiciele bydgoskiego KOD pojawili się na sesji Rady Miasta, by – transparentem i obecnością – zademonstrować sprzeciw wobec karygodnego zachowania jednego z radnych, Bogdana Dzakanowskiego. Ten 20 września 2019 pociął rano nasz baner na stojącej przed sądem lawecie, którym chcieliśmy „powitać” oficjeli, m. in.  wiceministra Wójcika i szefa neo-KRS przybyłych na otwarcie nowego budynku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. I tak nam się udało, bo uniemożliwiliśmy bankiet w nowym budynku.

Dzień po wyborach spotkaliśmy się, by ustalić, że w 2020 roku będziemy ponownie, we współpracy z bydgoskim środowiskiem obywatelskim, organizować Europejską Majówkę Obywatelską oraz Obywatelską Pomoc Wyborczą. Tydzień później członkowie i sympatycy KOD w Bydgoszczy spotkali się, by rozmawiać o przyszłości, tak by nasi delegaci na Zjazd 23-24 listopada w Warszawie przedstawili nasz punkt widzenia i złożyli propozycje działań.

1 grudnia nie tylko my, ale ok. 500 bydgoszczan wzięło udział w demonstracji solidarności z sędziami, na którą przybyli też i zabierali głos – liczni przedstawiciele bydgoskich sędziów, prokuratorów i adwokatów. 

Najliczniej bydgoszczanie dopisali w demonstracji zorganizowanej 18 grudnia. Tym razem pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego pojawiło się ponad 2 000 ludzi, by pod hasłem „Dziś Sędziowie, Jutro Ty” opowiedzieć się za zachowaniem niezawisłości sędziów, prawem nas wszystkich do sprawiedliwego i obiektywnego sądu, oraz ochrony obywateli przed zakusami państwa wobec naszych praw i wolności. I tym razem pojawili się prawnicy: sędziowie, prokuratorzy i adwokaci, którzy zabierali i zabierają publicznie głos starając się jak najlepiej objaśnić istotę praworządności, trójpodziału władzy i demokracji.        

Bydgoszcz1   

 

Apel do członków i sympatyków KOD kujawsko-pomorskie.

Rafał 1Po decyzji pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej.
Jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, jest rekomendacja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Czytaj więcej

TROCHĘ HUMORU NA TE TRUDNE CZASY -Ciąg dalszy

Kabaret pod złamanym paragrafem... 
Dawka humoru od mecenasa Jacka Krężelewskiego.

 Spowiedź  - odc.2

 

Czy mamy sumienie.

 

To co najważniejsze.

 
Orędzie.

Czytaj więcej

Konstytucja 3 Maja


W tym roku ze względu na panujące zagrożenie zarażeniem COVID-19,  
KOD region kujawsko-pomorski
nie organizował obchodów święta Konstytucji 3 Maja

Ale od lat zawsze byliśmy na ulicy. 
Narodowe Święto Trzeciego Maja, zwane potocznie Świętem Konstytucji 3-go Maja, 
to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji  z 1791 roku. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990.

Krótkie przypomnienie naszych działań…

 

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info