Wydarzenia

Byliśmy w sobotę w Gdańsku

Gdansk 54ARyszard Musielak

W sobotę 19 stycznia do Gdańska przybyli ludzie z całej Polski. Także z naszego Regionu z Bydgoszczy. Grudziądza, Torunia spora grupa członków i sympatyków KOD pojechała wziąć udział w pogrzebie zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

 

Morderstwo polityczne obce jest polskiej tradycji, choć niestety precedensy już były. Nie będę opisywał ceremonii ani cytował - skąd inąd wspaniałego - życiorysu Prezydenta , bo wszystkie media wielokrotnie to już zrobiły. Nie będę też dokonywał analizy politycznej przyczyn tego morderstwa. Od jednej uwagi nie mogę się jednak powstrzymać. Nie wolno się zgodzić na hasło "ciszej nad tą trumną". Już raz w historii, po zamordowaniu Prezydenta Narutowicza to hasło padało i nie przyniosło dobrych skutków, wprost przeciwnie. Nie, ta śmierć nie może zostać zapomniana, musi zmienić Polskę.

Wspaniała była atmosfera Gdańska w tą sobotę. Tysiące tzw. zwykłych ludzi, tysiące flag Polski i Gdańska przepasanych kirem. Flagi nie tylko na instytucjach ale w prywatnych oknach. Byliśmy tego dnia, jak rzadko, naprawdę razem.
Nie miejsce tu by krytykować mowę biskupa Głodzia i jego wezwanie do jednoczenia się m.in.pod znakiem narodu, kościoła, bo to jednak nie są jednoczące dla wszystkich Polaków hasła (może dla kibiców Lechii do których się odwoływał ). Dominikanin ojciec Wiśniewski potrzebował 5 min, by powiedzieć to, o czym przez 37 min homilii milczał hierarcha Kościoła katolickiego.

Załączam cytaty z 2 wystąpień na końcu ceremonii przyjaciół Prezydenta : ojca L. Wiśniewskiego i Aleksandra Halla.

Fragmenty przemówienie ojca Ludwika Wiśniewskiego

leon

" z Gdańska, wielokrotnie wychodził głos, właściwie krzyk, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę. Osiemdziesiąt lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić, zawsze bronić. Niemal czterdzieści lat temu z Gdańska wyszedł apel do świata, w którym dobitnie wołano, że trzeba porzucić stary świat".

"W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła, i ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł chce, Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju."

Fragmenty przemówienia Aleksandra Halla

alek

"Paweł Adamowicz był jednym z najświetniejszych, najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, któremu odzyskanie niepodległości i demokracji otworzyło możliwość działania w sferze publicznej. Pokazał, jak wiele można było zdziałać w warunkach wolności. Pozostawił po sobie wielkie dzieło."

"Pawła zabiła nienawiść. Jestem pewien, że ta nienawiść nie zwycięży. Zwycięży dobro, któremu służył Paweł. W tym miejscu muszę jednak powiedzieć, że tę nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość. Tak go przedstawiały tzw. media publiczne. Apeluję do tych, którzy mają wpływ na nasze życie publiczne, a więc przede wszystkim do rządzących, by zerwali z tymi praktykami."

"Paweł Adamowicz pozostawił po sobie wyrazisty testament. Pokazał, jak powinniśmy odnosić się do drugiego człowieka. Jak nieść dobro. Pokazał, jak ważna jest obrona demokratycznych wartości, konstytucji i niezależności władzy sądowniczej. "

Gdansk 40aGdansk 67a

 ZDJĘCIA -   Pożegnanie Pawła Adamowicza - Gdańsk

Tekst: Ryszard Musielak

Zdjęcia dzięki uprzejmości Waldemara Jankowskiego z KOD zachodniopomorskie i Grzegorza Turek KOD Grudziądz

 

Byliśmy w sobotę w Gdańsku

Gdansk 54ARyszard Musielak

W sobotę 19 stycznia do Gdańska przybyli ludzie z całej Polski. Także z naszego Regionu z Bydgoszczy. Grudziądza, Torunia spora grupa członków i sympatyków KOD pojechała wziąć udział w pogrzebie zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Czytaj więcej

Wspieraj WOŚP cały rok!

WOŚPPrezydent Adamowicz został zamordowany podczas 27 Finału WOŚP,

bo doceniał znaczenie tego wspaniałego dzieła  Jurka Owsiaka.

A Rodzina Prezydenta Adamowicza  zwróciła się z prośbą, by zamiast kwiatów  wesprzeć datkiem  WOŚP.

Tym, którzy chcieliby tak uczynić przekazujemy dane, które im to umożliwią.

 

Czytaj więcej

Największe Serce Świata

Serce 23AW środę 16 stycznia o godzinie 20:00 spotkaliśmy się w Toruniu, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika - w samym sercu starówki. By stworzyć serce ze światełek,

Czytaj więcej

Bydgoszcz - światełko dla Pawła Adamowicza

By3

14 stycznia o 20.00 na skwerze pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego spotkali się Bydgoszczanie. Przyszło kilkaset osób, a tak duży i różnorodny  tłum zgromadził się w tym miejscu chyba tylko w apogeum protestów w obronie sądów i Konstytucji. Wielu młodych ludzi miało jeszcze na kurtkach serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj więcej

Światełko dla Pawła Adamowicza - Toruń

Wiec 1A

 

Dziś 14 stycznia o godzinie 18.oo w Toruniu przy pomniku M. Kopernika kilkaset osób zebrało się na wiecu przeciwko nienawiści i przemocy. Składając kwiaty i znicze uczcili pamieć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Czytaj więcej

Podsumowanie 2018 roku w KOD region kujawsko-pomorski.

Piknik1a

 

Miniony rok nie był rokiem łatwym i przyjemnym, ze względu na to co działo się w kraju.Lecz my Koderzy i sympatycy KOD w regionie kujawsko-pomorskim robiliśmy swoje,akcje, protesty, PIKODy, happeningi i spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info