kod kp 3

Wydarzenia

Byliśmy w sobotę w Gdańsku

Gdansk 54ARyszard Musielak

W sobotę 19 stycznia do Gdańska przybyli ludzie z całej Polski. Także z naszego Regionu z Bydgoszczy. Grudziądza, Torunia spora grupa członków i sympatyków KOD pojechała wziąć udział w pogrzebie zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

 

Morderstwo polityczne obce jest polskiej tradycji, choć niestety precedensy już były. Nie będę opisywał ceremonii ani cytował - skąd inąd wspaniałego - życiorysu Prezydenta , bo wszystkie media wielokrotnie to już zrobiły. Nie będę też dokonywał analizy politycznej przyczyn tego morderstwa. Od jednej uwagi nie mogę się jednak powstrzymać. Nie wolno się zgodzić na hasło "ciszej nad tą trumną". Już raz w historii, po zamordowaniu Prezydenta Narutowicza to hasło padało i nie przyniosło dobrych skutków, wprost przeciwnie. Nie, ta śmierć nie może zostać zapomniana, musi zmienić Polskę.

Wspaniała była atmosfera Gdańska w tą sobotę. Tysiące tzw. zwykłych ludzi, tysiące flag Polski i Gdańska przepasanych kirem. Flagi nie tylko na instytucjach ale w prywatnych oknach. Byliśmy tego dnia, jak rzadko, naprawdę razem.
Nie miejsce tu by krytykować mowę biskupa Głodzia i jego wezwanie do jednoczenia się m.in.pod znakiem narodu, kościoła, bo to jednak nie są jednoczące dla wszystkich Polaków hasła (może dla kibiców Lechii do których się odwoływał ). Dominikanin ojciec Wiśniewski potrzebował 5 min, by powiedzieć to, o czym przez 37 min homilii milczał hierarcha Kościoła katolickiego.

Załączam cytaty z 2 wystąpień na końcu ceremonii przyjaciół Prezydenta : ojca L. Wiśniewskiego i Aleksandra Halla.

Fragmenty przemówienie ojca Ludwika Wiśniewskiego

leon

" z Gdańska, wielokrotnie wychodził głos, właściwie krzyk, który wielu ludziom przywracał moralną równowagę. Osiemdziesiąt lat temu z Gdańska, z Westerplatte, wyszedł rozpaczliwy krzyk wołający do całego świata, że wolność jest wartością bezcenną, że wolności trzeba bronić, zawsze bronić. Niemal czterdzieści lat temu z Gdańska wyszedł apel do świata, w którym dobitnie wołano, że trzeba porzucić stary świat".

"W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła, i ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł chce, Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju."

Fragmenty przemówienia Aleksandra Halla

alek

"Paweł Adamowicz był jednym z najświetniejszych, najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, któremu odzyskanie niepodległości i demokracji otworzyło możliwość działania w sferze publicznej. Pokazał, jak wiele można było zdziałać w warunkach wolności. Pozostawił po sobie wielkie dzieło."

"Pawła zabiła nienawiść. Jestem pewien, że ta nienawiść nie zwycięży. Zwycięży dobro, któremu służył Paweł. W tym miejscu muszę jednak powiedzieć, że tę nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość. Tak go przedstawiały tzw. media publiczne. Apeluję do tych, którzy mają wpływ na nasze życie publiczne, a więc przede wszystkim do rządzących, by zerwali z tymi praktykami."

"Paweł Adamowicz pozostawił po sobie wyrazisty testament. Pokazał, jak powinniśmy odnosić się do drugiego człowieka. Jak nieść dobro. Pokazał, jak ważna jest obrona demokratycznych wartości, konstytucji i niezależności władzy sądowniczej. "

Gdansk 40aGdansk 67a

 ZDJĘCIA -   Pożegnanie Pawła Adamowicza - Gdańsk

Tekst: Ryszard Musielak

Zdjęcia dzięki uprzejmości Waldemara Jankowskiego z KOD zachodniopomorskie i Grzegorza Turek KOD Grudziądz

 

Wesołych świąt!!!

 

na stronę

Życzymy Wam radości spotkań z bliskimi, spokoju, który pozwoli dostrzec to, co w życiu jest naprawdę ważne.

Życzymy także nadziei, która będzie podtrzymywać nasze działania w obronie demokracji oraz wiary, że nadchodzące wybory przyniosą zmiany,

których tak bardzo oczekujemy.

Wreszcie życzymy także wytrwałości, która jest bardzo potrzebna

nam wszystkim,

a zwłaszcza strajkującym nauczycielom

Zarząd Regionu.

Czytaj więcej

„Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą”

KOPERNIK Konstytucja86Wydarzenie z dnia 15.08.2018 i wszystko co się po nim działo jest sukcesem nie tylko moim, ale też osób które mi towarzyszyły. Szczególnie dziękuję prawnikom za opiekę i wsparcie. Mecenas Jacek Krężelewski, który mnie reprezentował, zrobił świetną robotę. Jacek, WIELKIE DZIĘKI. ✌

Roman Piotrowski

Czytaj więcej

Grudziądzki KOD popiera nauczycieli!

gr10

Grudziądz i okolice - w czwartek i piątek odwiedziliśmy ponad 20 placówek:szkoły i przedszkola.W KAŻDEJ z odwiedzanych przez nas placówkach zdziwienie i wzruszenie.

Czytaj więcej

Składki Członkowskie

składkiDrodzy Członkowie,

Na wiosnę zawsze robimy porządki, oddajemy pożyczone książki, odświeżamy nasz dom.
Często zdarza się, że przez natłok obowiązków w ciągu roku zapominamy o naszych zobowiązaniach.

Dla przypomnienia wrzucam nr konta do uregulowania składek dla naszych Członków Komitetu Obrony Demokracji

Czytaj więcej

Europejska Majówka Obywatelska

EMOEuropejska Majówka Obywatelska, która odbędzie się w Bydgoszczy, jest inicjatywą obywateli dla obywateli, organizowaną po to, by razem uczcić 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

PIKOD profrekwencyjny

PIKOD Toruń1APo raz pierwszy w tym roku, w sobotę 6 kwietnia toruński KOD stanął tradycyjnie juz pod Osiołkiem z pro frekwencyjnym PIODem. Zbieraliśmy podpisy pod listami poparcia dla kandydatów z Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, oraz pod skargą wystosowaną przez KOD do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info