kod kp 3

Wydarzenia

Omówienie WZD na spotkaniu w Wejściówce

Jacek Kraśnicki 5.12.2018

W środę 5 grudnia o godzinie 17.oo w toruńskiej Wejściówce spotkali się członkowie   i sympatycy KOD. Spotkanie odbyło się z inicjatywy ZR i ZGL Toruń i powiat toruński.
Głównym tematem było omówienie Walnego Zjazdu delegatów, który odbył się w Warszawie 17 i 18 listopada 2018. Obszerną relację z obrad przedstawił 

Makary Wiskirski.

 

 

 

 

 Uczestnicy spotkania w Wejściówdce, dowiedzieli się, że obrady WZD zdominowały dwa tematy - uczestniczenie członków KOD w wyborach parlamentarnych i udziału KOD w projekcie KORD, w obu tematach zdania były podzielone.

Propozycja by KOD wystartował w wyborach, w ramach jak najszerszej koalicji demokratycznej przepadła. Delegaci obawiali się, że KOD przekształci się w partię. Choć wnioskodawca wyraźnie zastrzegał, że takiej możliwości nie ma.

Co do zgłoszonego projektu uchwały o przystąpieniu KOD-u do Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, ze względów etycznych i wizerunkowych propozycję uznano za nie do przyjęcia: KORD kojarzy się m.in. z nazwiskami Matusza Kijowskiego i Konrada Materny.

Natomiast Małopolscy koderzy zaproponowali też usamodzielnienie finansowe regionów. Chodzi np. o darowizny dla regionu – tłumaczyła Ewelina Pytel z Małopolski.
– Półtora roku temu sam Krzysztof Łoziński pisał o samodzielności regionów – przypomniał inny delegat.
– Samodzielność finansowa regionów to zwiększenie kosztów działalności Stowarzyszenia – zwrócił uwagę K. Łoziński. – A półtora roku temu mieliśmy o wiele więcej pieniędzy.
– Małopolska udźwignie samodzielność finansową – przekonywał Bartłomiej Swaczyna. I większość delegatów przekonał, ale to nie wystarczyło. Do zmiany statutu potrzebna jest bowiem większość dwóch trzecich.

I na tym właściwie obrady się zakończyły, bo zabrakło quorum. Bez niego delegaci mogli tylko przegłosować przerwanie zjazdu.”
Wicej informacji:  Tu relacja z WZD

Po wysłuchaniu relacji Makarego, wywiązała się dyskusja na powyższe tematy, oraz nad kierunkiem naszych dalszych działań w regionie i nie tylko. Kilka osób zgłosiło akces do udziału w pracach zespołu roboczego, który zajmie się organizowaniem wydarzeń i zaplanowanych akcji.

Najbliższe wydarzenie to – złożenie kwiatów, w nocy z 12 na 13 grudnia, o godzinie 24.oo pod Tablicą Solidarności na kościele Jezuitów w Toruniu, by upamiętnić 37 rocznice wprowadzenia stanu wojennego.

Tekst: Jacek Kraśnicki  Zdjęcia :Grzegorz Turek

 

 

Uchwały III Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów KOD

zjazdNa stronie naszego stowarzyszenia dostepne są uchwały podjete na

III Nadzwyczajnym Krajowym Zjeżdzie Delegatów KOD

Czytaj więcej

Zjazd Delegatów KOD popiera RPO

Bodnar

 

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia „KOMITET OBRONY DEMOKRACJI” wyraża pełne poparcie dla działalności Rzecznika Praw Obywatelskich dr hab. Adama Bodnara. 

Czytaj więcej

Zaproszenie na uroczystość upamiętniającą 30 lecie Wyborów 4 czerwca

zaproszenie 30 rocznica 2019 okladka

Zaproszenie na uroczystość

upamiętniającą 30 lecie

Wyborów 4 czerwca

Czytaj więcej

30 Rocznica w Gdańsku

Gdańsk1

 

cover grupy KOD biały z napisem4.VI. 1989

Początek drogi do POLSKI

           wolnej, demokratycznej, samorządnej,

    upamiętnijmy tę datę  świętując w GDAŃSKU

                     Ty i Ja, wszyscy.

               Zapisy na wyjazd do Gdańska od 28 maja do 1 czerwca

          BYDGOSZCZ i okolice: 604 237 180 – WIESŁAWA.

              TORUŃ i region 729 055 216 – AGATA.

Czytaj więcej

Mamy wybór

unia europejskaMamy wybór Za dwa dni wybory do Europarlamentu. Są to pierwsze ogólnopolskie wybory po pamiętnych wyborach w 2015 roku. Dlaczego pamiętnych? Bo po wielu latach w miarę prostej drogi do normalności i rozwoju doszło do nieprzewidzianej przez wielu zmiany. Nieprzewidzianej, bo za nią również głosowało wielu dobrych, mądrych ludzi. Głosowało, bo było zmęczonych stagnacją i alienacją władzy.

Czytaj więcej

O godność i prawa osób z niepełnosprawnościami

eon

Wyjazd w czwartek, 23 maja 7:00.

są jeszcze WOLNE MIEJSCA !

numer kontaktowy: 725 200 795 .

Zapraszamy pod Pałac Prezydencki Osoby Niepełnosprawne wraz z opiekunami oraz wszystkie osoby,którym nieobojętny jest los osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info