Wydarzenia

Omówienie WZD na spotkaniu w Wejściówce

Jacek Kraśnicki 5.12.2018

W środę 5 grudnia o godzinie 17.oo w toruńskiej Wejściówce spotkali się członkowie   i sympatycy KOD. Spotkanie odbyło się z inicjatywy ZR i ZGL Toruń i powiat toruński.
Głównym tematem było omówienie Walnego Zjazdu delegatów, który odbył się w Warszawie 17 i 18 listopada 2018. Obszerną relację z obrad przedstawił 

Makary Wiskirski.

 

 

 

 

 Uczestnicy spotkania w Wejściówdce, dowiedzieli się, że obrady WZD zdominowały dwa tematy - uczestniczenie członków KOD w wyborach parlamentarnych i udziału KOD w projekcie KORD, w obu tematach zdania były podzielone.

Propozycja by KOD wystartował w wyborach, w ramach jak najszerszej koalicji demokratycznej przepadła. Delegaci obawiali się, że KOD przekształci się w partię. Choć wnioskodawca wyraźnie zastrzegał, że takiej możliwości nie ma.

Co do zgłoszonego projektu uchwały o przystąpieniu KOD-u do Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, ze względów etycznych i wizerunkowych propozycję uznano za nie do przyjęcia: KORD kojarzy się m.in. z nazwiskami Matusza Kijowskiego i Konrada Materny.

Natomiast Małopolscy koderzy zaproponowali też usamodzielnienie finansowe regionów. Chodzi np. o darowizny dla regionu – tłumaczyła Ewelina Pytel z Małopolski.
– Półtora roku temu sam Krzysztof Łoziński pisał o samodzielności regionów – przypomniał inny delegat.
– Samodzielność finansowa regionów to zwiększenie kosztów działalności Stowarzyszenia – zwrócił uwagę K. Łoziński. – A półtora roku temu mieliśmy o wiele więcej pieniędzy.
– Małopolska udźwignie samodzielność finansową – przekonywał Bartłomiej Swaczyna. I większość delegatów przekonał, ale to nie wystarczyło. Do zmiany statutu potrzebna jest bowiem większość dwóch trzecich.

I na tym właściwie obrady się zakończyły, bo zabrakło quorum. Bez niego delegaci mogli tylko przegłosować przerwanie zjazdu.”
Wicej informacji:  Tu relacja z WZD

Po wysłuchaniu relacji Makarego, wywiązała się dyskusja na powyższe tematy, oraz nad kierunkiem naszych dalszych działań w regionie i nie tylko. Kilka osób zgłosiło akces do udziału w pracach zespołu roboczego, który zajmie się organizowaniem wydarzeń i zaplanowanych akcji.

Najbliższe wydarzenie to – złożenie kwiatów, w nocy z 12 na 13 grudnia, o godzinie 24.oo pod Tablicą Solidarności na kościele Jezuitów w Toruniu, by upamiętnić 37 rocznice wprowadzenia stanu wojennego.

Tekst: Jacek Kraśnicki  Zdjęcia :Grzegorz Turek

 

 

Byliśmy w sobotę w Gdańsku

Gdansk 54ARyszard Musielak

W sobotę 19 stycznia do Gdańska przybyli ludzie z całej Polski. Także z naszego Regionu z Bydgoszczy. Grudziądza, Torunia spora grupa członków i sympatyków KOD pojechała wziąć udział w pogrzebie zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Czytaj więcej

Wspieraj WOŚP cały rok!

WOŚPPrezydent Adamowicz został zamordowany podczas 27 Finału WOŚP,

bo doceniał znaczenie tego wspaniałego dzieła  Jurka Owsiaka.

A Rodzina Prezydenta Adamowicza  zwróciła się z prośbą, by zamiast kwiatów  wesprzeć datkiem  WOŚP.

Tym, którzy chcieliby tak uczynić przekazujemy dane, które im to umożliwią.

 

Czytaj więcej

Największe Serce Świata

Serce 23AW środę 16 stycznia o godzinie 20:00 spotkaliśmy się w Toruniu, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika - w samym sercu starówki. By stworzyć serce ze światełek,

Czytaj więcej

Bydgoszcz - światełko dla Pawła Adamowicza

By3

14 stycznia o 20.00 na skwerze pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego spotkali się Bydgoszczanie. Przyszło kilkaset osób, a tak duży i różnorodny  tłum zgromadził się w tym miejscu chyba tylko w apogeum protestów w obronie sądów i Konstytucji. Wielu młodych ludzi miało jeszcze na kurtkach serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj więcej

Światełko dla Pawła Adamowicza - Toruń

Wiec 1A

 

Dziś 14 stycznia o godzinie 18.oo w Toruniu przy pomniku M. Kopernika kilkaset osób zebrało się na wiecu przeciwko nienawiści i przemocy. Składając kwiaty i znicze uczcili pamieć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Czytaj więcej

Kondolencje

paweł

Właśnie dotarła do nas wstrząsająca wiadomość, że prezydent Paweł Adamowicz zmarł po tragicznym zamachu na jego życie.

Opuścił nas wspaniały człowiek, demokrata, patriota, wybitny samorządowiec.
Człowiek z pasją i charakterem, walczący o swoje ideały.
Szanując ludzi, zawsze był z nimi blisko. 
Jego tragiczna śmierć spowodowała pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali.
Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Wyrazy szczerego żalu i współczucia składamy mieszkankom i mieszkańcom Gdańska, współpracownikom prezydenta.
Wobec ciosu, jaki spadł na rodzinę i najbliższych trudno znaleźć nam słowa otuchy. Prosimy przyjąć od nas najszczersze wyrazy współczucia.

Drogi Prezydencie jesteśmy wszyscy myślami z Tobą i Twoją rodziną.

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info