Wydarzenia

Czas po wyborach

Aleksandra Solecka 06.11.2018r

        

Wybory samorządowe były ważnym momentem w dziejącej się właśnie na naszych oczach  historii Polski. Ponieważ zarówno strona rządowa jak i demokratyczna opozycja potraktowały je jako plebiscyt: za czy przeciw temu co z państwem robi PiS, trudno inaczej oceniać ich wyniki.

W naszym Regionie PiS przegrało zarówno wybory do Sejmiku Wojewódzkiego jak i nie zdobyło żadnego z większych miast, ani powiatów. W skali Polski  około jedna trzecia wyborców zagłosowała w wyborach do Sejmików za PiSem, dwie trzecie było przeciw. We wszystkich wielkich miastach PiS przegrało. W porównaniu z 38% wynikiem z 2015 r PiS straciło ok  4% głosów. Wobec rozbicia opozycji wystarczyło to jednak do objęcia przez PiS władzy w ok 6 Sejmikach. Niestety podzielona i nieskutecznie działająca opozycja sukcesu także nie odniosła. Jak to określił znany toruński profesor politolog „inicjatywa strategiczna nie jest ani po jednej, ani po drugiej stronie”.

         Zarówno demokratyczną opozycję jak i nas : Komitet Obrony Demokracji czeka więc w najbliższym czasie trudne zadanie. Musimy wymyślić strategię na najbliższy rok - na czas do wyborów do Parlamentu Europejskiego, polskich wyborów parlamentarnych, wyborów na Prezydenta Polski.

         Jak napisałam: dzieje się historia i być może od tego co zrobimy zależy los nas, los naszego kraju na wiele lat. Dlatego trzeba wziąć się do pracy. W najbliższym czasie organizujemy w Regionie dwa spotkania dyskusyjne: w Toruniu w bardziej „politycznym” gronie „Analiza sytuacji politycznej po wyborach i dyskusja na temat strategii Komitetu Obrony Demokracji i opozycji na najbliższy rok”  oraz tydzień później w Bydgoszczy „Po wyborach. Propozycje działania dla ZR i Grup Lokalnych” w gronie działaczy KOD , głównie lokalnych. Zarząd Regionu Komitetu Obrony Demokracji przeanalizuje konkluzje z obu spotkań i biorąc je pod uwagę będzie planował działalność KOD w czekającym nas pracowitym i trudnym, a bardzo ważnym okresie najbliższego roku.

                                                                         Przewodnicząca

                                                                         Zarządu Regionu Kujawsko Pomorskiego

                                                                         Komitetu Obrony Demokracji

                                                                         Aleksandra Solecka

Refleksje na temat obchodów

Roman Spandowski

Oto parę refleksji na temat obchodów Święta Niepodległości. Podzielę je na dwie części – aktualną i osobisto-ogólniejszą.

Co do aktualnej - wszyscyśmy obejrzeli relacje z Warszawy, usłyszeliśmy i przeczytali komentarze.

Czytaj więcej

100 Lecie Odzyskania Niepodległości

Roman Spandowski 11.11.2018

 W wigilię stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyła się na pl. Rapackiego pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego wyjątkowo imponująca uroczystość. 
 
 

Czytaj więcej

Podsumowanie kontroli wyborów

Jacek Kraśnicki 10.11.2018

 
W środę 7 listopada, Aleksandra Solecka – Przewodnicząca Zarządu Regionu KOD Kujawsko-Pomorskie, oraz Jacek Kraśnicki Przewodniczący Grupy Lokalnej KOD Toruń, zaprosili do zaprzyjaźnionej Wejściówki Członków i Sympatyków KOD.
 

Czytaj więcej

Spotkanie powyborcze w Wejściówce

Jacek Kraśnicki 4.11.2018

Zapraszamy członków i sympatyków KOD
w środę 7 listopada 2018 o godzinie 17:oo
do klubu Wejściówka

Czytaj więcej

Obywatelska Kontrola Wyborów

Aleksandra Solecka 26.10.2018

 

Dziękuję serdecznie obserwatorom społecznym biorącym udział w projekcie OKW w naszym regionie, ale specjalne podziękowania należą się również koleżankom i kolegom pracującym przez wiele godzin w komisjach wyborczych.

Czytaj więcej

Podsumowanie

Anna Deptuła 24.10.2018

„OBSERWUJEMY WYBORY”  - SPOTKANIE POWYBORACH

Kto mógł ten wpadł na spotkanie-podsumowanie naszej akcji jako obserwatorów społecznych podczas wyborów samorządowych.

Czytaj więcej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 83B/1A
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info