kod kp 3

KOD Bydgoszcz

Bydgoskie spotkanie z profesorem Balcerowiczem

autor: Ryszard Siuda

17 listopada w auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego bydgoski KOD zorganizował otwarte spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem. Wstępem do spotkania miał być wykład „Systemy instytucjonalne. Dokąd zmierza Polska?”.
Jednak prof. Balcerowicz rozpoczął od stwierdzenia, że zamiast pełnego wykładu przedstawi najważniejsze punkty tego, co chciałby zebranym przekazać. Nie jest to miejsce na szczegółowe streszczenie zagadnień, które przedstawił Gość.
Poza tym, poglądy Profesora na temat systemów relacji polityczno-ekonomicznych są - przynajmniej w ogólnym zarysie - znane wszystkim, których te zagadnienia interesują. Warto jednak wymienić wyliczone przez Profesora metody zniewalania społeczeństwa stosowane w systemach autorytarnych. Są to: przekupstwo, zastraszanie oraz prześladowanie. Czy potrzebny jest komentarz?

Po wstępie słuchacze mogli zadawać pytania. Liczba chętnych była na tyle duża, że konieczne było (po ok. 45 min) zakończenie dyskusji. Wśród pytań można było znaleźć takie, które dotyczyły alternatywnych rozwiązań wobec tych, które znane są pod nazwą „reforma Balcerowicza”. Ten motyw powtarza się często w dyskusjach typu „Co by było, gdyby …”, i pewnie tak będzie. We wszystkich odpowiedziach na podobne pytania Profesor przedstawiał swoje przekonanie, że najlepszym systemem jest taki, który łączy wolność polityczną z wolnością ekonomiczną. – Czyli stanowisko, z którego jest znany.

  

Spotkanie dawało również możliwość promocyjnego nabycia ostatniej książki Leszka Balcerowicza „Wolność, rozwój, demokracja”. Wielu uczestników skorzystało z okazji zakupu, a następnie ustawiło się w kolejce po dedykację Autora. Warto jeszcze dodać, że wśród uczestników spotkania można było rozpoznać przedstawicieli władz miasta, radnych i parlamentarzystów.
Tekst Ryszard Siuda Zdjęcia Anna Deptuła

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info