kod kp 3

KOD Bydgoszcz

„Ulica i zagranica” bronią Sądu Najwyższego

Katarzyna Kabacińska 4.06. 

            

„Europo, broń Sądu Najwyższego” – tak brzmi hasło ogólnopolskiej akcji zainicjowanej  przez rozmaite stowarzyszenia i organizacje broniące demokracji. To akt desperacji obywateli, którzy widząc jak daremne były oczekiwania, że władza coś zrozumie z ubiegłorocznych tłumnych protestów przeciw upartyjnieniu sądów powszechnych i KRS, teraz zwracają się bezpośrednio do Komisji Europejskiej. Chodzi o skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości i pod takim listem zbierane są podpisy w Internecie (nie podpisałeś jeszcze? – podpisz: naszademokracja.pl), ale przede wszystkim na ulicznych manifestacjach, które zaczęły się dziś tj. 4 czerwca i mają potrwać do piątku, 8.06. Rzec można: uznała ulica, że pomoże zagranica...

 

W ten sposób Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Ster na Demokrację, Odnowa, Bydgoskie Forum Demokratyczne  oraz Wolność Równość Demokracja – organizacje, które manifestowały dziś w Bydgoszczy pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego – wyszły naprzeciw oczekiwaniom praworządności. To stamtąd szedł przekaz, który każdy sprzeciw społeczny wobec łamania prawa i unijne wytykanie kłopotów władzy z praworządnością kwitował pogardliwym, acz nośnym hasłem: „ulica i zagranica”.

My – obywatele zaniepokojeni utratą ostatniego przyczółka niezawisłej władzy sądowniczej, czyli poddaniu Sądu Najwyższego „dobrej zmianie” wychodzimy w proteście na ulice nie kryjąc, że wzywamy Europę na ratunek. „Położyła Unia tamę degradacji Puszczy Białowieskiej, jest więc szansa, że zawróci tzw. reformatorów wymiaru sprawiedliwości z fałszywej drogi” – takie głosy nadziei słychać dziś było pod bydgoskim pomnikiem.

Jednak dla wielu z nas Sąd Najwyższy, już z samej nazwy, jest czymś odległym, niemal abstrakcyjnym. Myślimy więc: po co głowę tym zaprzątać i manifestować w takim upale?  Wtedy warto sobie przypomnieć nie tylko triumfalny meldunek składany przez Lecha Kaczyńskiego bratu Jarosławowi o „wykonaniu zadania”, ale przede wszystkim zarzuty o sfałszowanie wyborów zawsze wtedy, gdy PiS je przegrywał. I pamiętać o tym, że to właśnie Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów. A to już nie jest żadna abstrakcja, bo dotyczy i ciebie, i mnie, twojego i mojego głosu. Zwróćmy się więc wspólnym głosem o unijne wsparcie dla SN i bądźmy razem od wtorku do piątku od godz. 18.00 pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego.

 

Tekst : Katarzyna Kabacińska Zdjęcia : Anna Deptuła

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Mickiewicza 48/4
87-100 Toruń

Tel. +48 729 055 216
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 729 055 216 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info