Inicjujemy OBYWATELSKĄ KONTROLĘ WYBORÓW

Autor: Makary Wiskirski

 

W piątek 27 października w „Wejściówce” gościliśmy Artura Brzozowskiego, KODera z Dolnego Śląska, ogólnopolskiego koordynatora projektu „Obywatelska Kontrola Wyborów”. Pan Artur objazd Polski rozpoczął od Torunia. Słuchali go i rozmawiali z nim KODerzy z Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia, Powiatu Toruńskiego i Wąbrzeźna.

 

Wydaje się, że akcja kontroli wyborów jest „wymarzonym” zadaniem Komitetu Obrony Demokracji. Że trudno wyobrazić sobie zadanie Stowarzyszenia bardziej zgodne z jego statutem. Bo Suweren z jednej strony nie chce oddać władzy ale z drugiej chce mieć demokratyczną legitymizację dalszego rządzenia. Stąd prosta droga do naruszeń procedur wyborczych a nawet fałszerstw wyborczych.

 

Projekt został nazwany Obywatelską Kontrolą Wyborów nie bez przyczyny. Skrót jest identyczny jak znany z przełomowych wyborów 1989 roku Obywatelski Komitet Wyborczy.

 

Jest to zadanie trudne (ideałem byłoby na przykład, gdybyśmy skłonili do działania około trzydzieści tysięcy ludzi, członków, sympatyków, partyjnych, niepartyjnych, członków innych organizacji i stowarzyszeń, gdyż tyle jest w Kraju podczas wyborów obwodowych komisji wyborczych) ale wykonalne. Wymagana będzie ogromna determinacja, gdyż w wyniku przegranych i (zasadnie) nieoprotestowanych wyborów, oddamy władzę „dobrej zmianie” na długie lata.

 

Pierwszy etap działania OKW to monitorowanie kampanii wyborczej. Poczynając od wprowadzania zmian w przepisach wyborczych, poprzez prowadzenie kampanii w mediach i apolitycznych instytucjach. Drugi etap to obsadzenie komisji wyborczych naszymi członkami komisji i mężami zaufania. W tym etapie wymagana będzie współpraca z komitetami wyborczymi, gdyż tylko one mogą zgłaszać takie osoby. Trzeci etap to alternatywne i wiarygodne zliczanie głosów. Wbrew pozorom jest to zadanie jedno z łatwiejszych.

 

OKW posiada pewne know-how, wynikające z wiedzy i przemyśleń własnych ale także z praktyki pisowskiego Ruchu Kontroli Wyborów, aktywnego w minionych latach. Posiadaną wiedzą OKW będzie oczywiście przekazywało aktywistom w całej Polsce. Współpracownikiem OKW może zostać niemal każda obywatelka i każdy obywatel. Dodatkowym atutem może być doświadczenie z przeszłości w pracy w komisjach wyborczych lub jako mężowie zaufania a takich osób jest bardzo wiele.

 

Podczas zebrania w „Wejściówce” zapisywały się pierwsze osoby chętne do pracy w OKW. Nabór dopiero się zaczął a, jak wspomniano, trzeba bardzo wiele chętnych do tej pracy. Regionalna organizacja stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji aktywnie poprowadzi prace Obywatelskiej Kontroli Wyborów, włączając wszystkich chętnych a także stowarzyszenia i partie. Zapisy powinny być prowadzone podczas wszystkich wydarzeń KODowskich oraz w trakcie rozmów z innymi organizacjami. Chętnie do współpracy oczekiwani są także we wszystkich grupach lokalnych i w organizacji regionalnej.

 

W przypadku wystąpienia znaczących fałszerstw wyborczych, przed OKW i KOD stanie czwarty etap działania. Przekazanie Polkom i Polakom istoty tego, co się wydarzyło i dlaczego nie można przejść nad tym do porządku dziennego. Może to stać się momentem przełomowym dla odmiany biegu historii.