PIKOD – w Koronowie na Jarmarku Cysterskim

Autor: Jerzy Oleszczuk

W dniach 29, 30 lipca w godzinach 13.00 – 15.00 organizujemy w trakcie trwania XV Jarmarku Cysterskiego w Koronowie PIKOD.

Przeszła i obecna HISTORIA są równie ważne Nie zawsze w naszych dziejach potrafiliśmy wyciągnąć wnioski z tego co się działo. Oby teraz tak nie było.

Organizatorzy i mieszkańcy Koronowa zapraszają na naukę historii.

Poniżej załączamy ogólną informację i szczegółowy plan godzinowy na te dwa dni.

 

ZAPRASZAMY

29.07-sobota
Uroczyste otwarcie jubileuszowego, XV Jarmarku Cysterskiego rozpocznie się o godz. 13.00. Nie zabraknie salw armatnich i pojedynków rycerskich. Od 14.00 rozpocznie się „Turniej bojowy”, a po nim pokaz umundurowania i uzbrojenia oraz walki na szable. W sobotnim programie, przed godz. 18.00, zaplanowana jest też jubileuszowa niespodzianka. O godz. 18.00 ma rozpocząć się mecz piłki rycerskiej, następnie Turniej Dam. Kolejną widowiskową atrakcją będzie „Nocne palenie wioski”, czyli najazd Krzyżaków na Byszewo. Sobotni wieczór zakończą: Fireshow połączony z pojedynkami koronowskich templariuszy o miano „Pierwszego miecza Koronowa” oraz „Wieczór z muzyką.”

30.07-niedziela

Ten dzień rozpocznie się tradycyjną Mszą św. Rycerską w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie. Od godz. 13.00, ponownie na Polach Tuszyńskich, ciąg dalszy drugiego dnia Jarmarku Cysterskiego. Pokaz sokolnika i o godz. 15.00 niezwykle widowiskowa inscenizacja „Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem.”

Po niej, pokaz rycerzy konnych i zakończenie jubileuszowego, XV Jarmarku Cysterskiego.
Zarówno w sobotę, jak i niedzielę na terenie jarmarku nie zabraknie wioski rycerskiej, obozu koronowskich templariuszy oraz harcerzy. Będzie wioska tzw. zawodów dawnych (m.in. kowal, kaletnik, zielarka). Będą kramy i stoiska handlowe. Nie zabraknie atrakcyjnych konkursów dla publiczności.